Akupunkturu Çinliler Değil Uygur Türleri Buldu

Tarih : 22/05/2016 15:05

Akupunktur denince Çinlilerin akla gelir, Çinliler geliştirdiler fakat akupunkturu ilk bulan Uygur Türkleri’dir. Gazi Üniversitesi Akupunktur Polikliniği Sorumlusu, Başkent Ankara Akupunktur ve Tamamlayıcı Tıp Derneği Başkanı Prof. Dr. Cemal Çevik, akupunktura ilişkin, “Zaman içerisinde Çinliler...

Akupunktur denince Çinlilerin akla gelir, Çinliler geliştirdiler fakat akupunkturu ilk bulan Uygur Türkleri’dir.

Gazi Üniversitesi Akupunktur Polikliniği Sorumlusu, Başkent Ankara Akupunktur ve Tamamlayıcı Tıp Derneği Başkanı Prof. Dr. Cemal Çevik, akupunktura ilişkin, “Zaman içerisinde Çinliler bunu almış geliştirmişler, Japonlar elektronikle tanıştırmışlar, Almanlar lazerle tanıştırmış derken onlardan biz yine geri aldık. Kaybettiğimizi bulmuş gibi olduk” dedi.

Çevik, Trakya Üniversitesi (TÜ) Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenen, “9. Uluslararası Katılımlı Ulusal Akupunktur Kongresi ve 3. Tamamlayıcı Tıp Sempozyumu”nda yaptığı konuşmada, akupunkturun dünyada köklü bir geçmişe sahip olduğunu söyledi.

“İlk bulan Uygur Türkleri’dir”

Akupunktur denince Çinlilerin akla geldiğini belirten Çevik, “Çinliler bunu geliştirdiler fakat akupunkturu ilk bulan Uygur Türkleri’dir. Dolayısıyla akupunkturdaki deyimlerin bir kısmı da Türkçe’dir. Zaman içerisinde Çinliler bunu almış geliştirmişler, Japonlar elektronikle tanıştırmışlar, Almanlar lazerle tanıştırmış derken onlardan biz yine geri aldık. Kaybettiğimizi bulmuş gibi olduk” diye konuştu.

“Sağlık Bakanlığı işi legal hale getirdi”

Türkiye’de akupunktur alanının hızlı gelişim gösterdiğini ifade eden Çevik, şunları kaydetti:

“Sağlık Bakanlığı’nın bu alanda çok mühim katkıları oldu. Bu işi legal hale getirdi. Bununla ilgili olarak yeni yönetmelik çıkarıldı. Hekimler artık akupunktur uygulayabiliyor, muayenehane açabiliyorlar ve hangi şartlarda, hangi hastalıkları tedavi edebilecekleri belli oldu. Dolayısıyla bir disiplin altına girdiği için gelişmesi de daha hızlı olacak bundan sonra. Bizim yaklaşık bin 500 adet öğrencimiz yetişti. Artık her bir üniversite bunun eğitimin veriyor.

Hekimin emeğinden diğer bir şey yok burada. Hem maliyeti düşük hem getirisi çok fazla ayrıca taraf etkisi yok denecek kadar az. Gelecek senelerde planlama yapılırsa yatan hastalara da bunu uygulayabiliriz. Modern tıpta tedavi edilemeyen bazı hastalıkların akupunkturla tedavi edilebilme ihtimali mevcut. Mesela nüzul olarak yatan hastalar akupunkturdan şifa bulabilir.”

Kaynak: http://www.haberahval.com/akupunkturu-cinliler-degil-uygur-turleri-buldu-34277.html 


HABERLER

ACİL DUYURU......................
Yayın Tarihi: 01/09/2016 08:09
DEMOKRASİ VE ŞEHİTLER MİTİNGİ
Yayın Tarihi: 06/08/2016 05:08
Nevzat Yalçıntaş Hocamız vefat etti....
Yayın Tarihi: 17/07/2016 17:07
ÇİN, İNSANLARIN ORGANLARINI SATARAK ....
Yayın Tarihi: 25/06/2016 16:06

Bekleyiniz


2014 dtv Her hakkı saklıdır.