ÇİN, MEHMET İBRAHİM’İ İŞKENCE İLE....

Tarih : 28/05/2016 14:05

ÇİN’İN, UYGUR VETERİNER MEHMET İBRAHİM’İ İŞKENCE İLE ÖLDÜRDÜĞÜ ORTAYA ÇIKTI.

İşgalci Çin’in Doğu Türkistan’ın Aksu vilayeti Alakarga İlçesi Kanas ve Kıtat köylerinde görev yapan  Veteriner Hekim Mehmet İbrahim’i cep telefonunda dini içerikli tebliğ dinlediği ve bulundurduğu için tutukladığı ve Alakarga Polis Merkezi’nde işkence yaparak öldürdüğü ortaya çıktı.

İsveç merkezli Doğu Türkistan Enformasyon Merkezi( uyhewer.com) internet sitesinde yer alan bilgilere göre Alakarga Kenti’nde Veteriner Hekim olarak görevli 41 yaşındaki Mehmet İbrahim 2014 yılının Temmuz ayları cep telefonu ile dini içerikli sohbet(tebliğ) dinlediği ve tebliğ metnini sakladığı için gözaltına alınmış ve bir süre sonra da Alakarga kenti Hapishanesine nakledilmişti. Hapishane yönetimi bir süre sonra kendisinin kalp krizi sonucu hayatını kaybettiğini açıklamış ve cenazenin de kendileri tarafından ailesine verilmeden gizlice gece saatlerinde defnedildiğini bildirmişti. Alakarga mahalli yönetimi adı geçenin ailesinden ölüm olayını gizlemelerini, evlerinde taziyeleri kabul etmemeleri ve Akrabalarının ve komşularının başsağlığı ziyareti yapmamalarının ve nezir yemeği verilmesinin de yasaklandığını bildirmişti. Ancak, adı geçen merkez, kendi özel kaynaklarından elde ettiği bilgilerden Veteriner Mehmet İbrahim’in Hapishane’de kendisine yapılan baskı ve işkence sonucu genç denecek bir yaşta katledildiği  haberine  ulaştıklarını açıklamıştı.

Washington merkezli Özgür Asya radyosu yaklaşık 2 yıl önce meydana gelen bu yargısız infaz haberinin doğruluğunu teyit etmek üzere Alakarga Polis Merkezi’ne telefon ederek bilgi almaya çalıştı.

Radyo’nun telefonla ulaştığı Alakargarka Polis Merkezi Amiri Ekber ” Ben bu konuda sizlere bilgi veremem. Bize bu konuda yukarıdan(Gungencuy=Emniyet müdürlüğü’nden) kesin emir var. Bu konuda ben çaresizim.”cevabını verdi.

Ancak, Özgür Asya radyosu muhabirleri Veteriner İbrahim’in ölümünü kanıtlamak için çalışmalarına devam etti. Radyo’nun Alakarga İlçesinin Kanas ve Kıtat Köylerinin Köy Başkanları(Köy Muhtarları) ile görüştü. Mahalle Muhtarları Veteriner Mehmet İbrahim’in kendi yerleşim birimlerinde görev yaptığını, önce Polis tarafından tutuklandığını ve daha sonra hapishaneye nakledildiğini belirttiler. Hapishanede işkence sonucunda katledildiğini de teyit ettiler. Kanas Köyü Muhtarı, kendisinin öldürülen Veteriner Mehmet İbrahim’in akrabası olduğunu ancak, yasak nedeniyle baş sağlığı ziyaretine gidemediğini bildirdi. Ayrıca, Mehmet İbrahim’in Ana ve Babasının hayatta olduğunu adı geçenin eşinin çocukları ile birlikte geçim zorluğu nedeniyle Alakarga İlçe merkezine taşındığını açıkladı.

Uzmanlar, Çin İşgal Ordusu’nun Temmuz 2014 tarihinde başlattığı “Terörle Savaş ve Radikal Akımlarla Mücadele” operasyonları kapsamında binlerce kişinin tutuklandığı, Çin işgal ordusunun bu operasyonlarda acımasız ve vahşi yöntemlerle uygulayarak binlerce kişiyi  bu ve benzeri suçlamalarla tutukladıklarını bunlardan yüzlerce kişiyi Veteriner Mehmet İbrahim’e yaptıkları gibi baskı ve işkenceler ile katlettiklerini ve yargısız  infaz yaptıklarının bilindiğini ifade ediyorlar. Veteriner Mehmet İbrahim’in ölümünün 2 yıl sonra açığa çıkmasının da Çinli işgalcilerin sansür konusundaki şantaj ve tehditlerinin  ne denli sıkı olduğunun bir kanıtı olduğunu belirtiyorlar.

Kaynak: http://www.uyghurnet.org/33870-2/ 


HABERLER

ACİL DUYURU......................
Yayın Tarihi: 01/09/2016 08:09
DEMOKRASİ VE ŞEHİTLER MİTİNGİ
Yayın Tarihi: 06/08/2016 05:08
Nevzat Yalçıntaş Hocamız vefat etti....
Yayın Tarihi: 17/07/2016 17:07
ÇİN, İNSANLARIN ORGANLARINI SATARAK ....
Yayın Tarihi: 25/06/2016 16:06

Bekleyiniz


2014 dtv Her hakkı saklıdır.