UYGUR ANNEDEN İŞGALCİ ÇİN’E İNSANLIK DERSİ

Tarih : 16/06/2016 14:06

DOĞU TÜRKİSTANLI UYGUR ANNEDEN İŞGALCİ ÇİN’E UNUTULMAYACAK İNSANLIK DERSİ

Etnik Han Çinlilerinin tamamen hakim olduğu  ÇKP iktidarı işgal ettikleri Doğu Türkistan’da  Müslüman Uygur Türklerine baskı, zulüm, etnik asimilasyon, dini ve ırki soykırımlar yaparak toptan yok etmeye çalışırken, Doğu Türkistanlı bir Müslüman Uygur Türkü Anne, Çinlilerin sokağa atarak ölüme terk ettiği bakıma muhtaç yaşlı Çinlilerin bakımını üstlenerek Çin’e büyük bir insanlık  dersi veriyor.

Çin’in resmi  Çin Haberleri (News China)  Haber Sitesi’nde yer alan haber ve resimler  sosyal medyada paylaşım ve izleme rekorları kırıyor.

Habere göre; Doğu Türkistan’ın kadim  kültür ve medeniyet merkezlerinden Yarkent şehrinde oturan Nisahan Adında bir  Uygur Türkü Anne, Yarkent’te yaşayan  etnik Çinlilerin  bakmayı reddederek sokağa attıkları bakıma muhtaç yaşlı Çinlileri bakım evi haline  dönüştürdüğü oturduğu  evine getirerek diğer  Uygur yaşlılar ile birlikte bakımını üstleniyor. Adı geçen Haber sitesine konuşan Nisa Han Ana, 5 yıldan beri evlatlarının bakımından kaçarak sokağa bıraktığı  kimsesiz ve yaşlı Çinlileri evine getirerek  barınma ve beslenme  ihtiyaçlarını karşıladığını ayrıca onların bakımlarını da üstlendiği söyledi.

Nisa Han Ana, 5 seneden beri 30’dan fazla  sahipsiz ve sokağa atılan yaşlı Çinli’ye kucak açarak evine aldığını  anlatan  şefkat abidesi Nisa Han Ana, onları bakımlarını yapmaya çalıştığı diğer Müslüman Uygurlardan ayırmadığını söylüyor: Bunun inancının gereği olduğunu ifade eden Nisa Han anne, bundan sonra da imkânları ve sağlığı elverdiği ölçüde bu şefkat  merhamet  çalışmalarına devam edeceğini ifade ediyor.


Nisan han Ana’nın Bu İnsanlık ve Merhamet Dersi  Çin’de Büyük Yankı Buldu

Nisahan Ana’nın  evlatları tarafından sokağa bırakılan Yaşlı ve bakıma muhtaç Çinlilere sahiplenmesi ve verdiği insanlık dersi, merkezi Çin’de Han Çinlileri arasında büyük yankı bulduğu  ve  Sosyal medyada bu haberi paylaşan binlerce  vicdanlı  ve adalet duygusuna sahip  Çinliler tarafından olumlu ve minnet ifadeleri ile karşılandığı  ve bu insanlık örneğinin İşgal Çin’in Uygurlar hakkındaki etnik kin, nefret ve kışkırtma odakla algılarının bertaraf edilmesinde büyük etki yarattığı etnik Çin kamuoyunu Uygur Türkleri hakkında olumlu düşüncelere sevk ettiği de belirtildi.

Nisa Han Ana:  ” Beni Bu işe Sevk eden  Allah’ın Hidayeti ve Kur’an’ın öğretisidir.”

Bir Çinli gazetecinin  ” Neden böyle bir karşılıksız iyilik  yapıyorsunuz?” sorusuna, Nisahan Ana, ” Beni bu iyilik yoluna sevk eden Allahın hidayeti, Kur’an’ın öğretisidir.” diye cevap veriyor.

Gazetecinin ” Sizin Çin hükümetinden bir talebiniz var mı?” sorusuna. Nisahan anne ;” Var. Tek bir talebim var. Mübarek Kâbe’ye gidip hac yapmama izin vermesini istiyorum.”  şeklinde belirtiyor.

Kaynak: http://www.uyghurnet.org/uygur-analarin-insan-sevgisine-bakin/ 


HABERLER

TÜRKİYE – ÇİN İLİŞKİLERİ GERİLİYOR MU?
Yayın Tarihi: 19/04/2016 16:04
FATMAGÜL ANNEYE İMZALARAMIZLA DESTEK OLALIM
Yayın Tarihi: 19/04/2016 16:04

Bekleyiniz


2014 dtv Her hakkı saklıdır.