TERAVİH KILANLARI KONTROL EDİYOR VE GÖZETLİYORUZ.

Tarih : 25/06/2016 16:06

İŞGALCİ ÇİN’İN POLİS AMİRİ: TERAVİH KILANLARI KONTROL EDİYOR VE GÖZETLİYORUZ

Çin İşgal Yönetimi’nin Doğu Türkistan’ın Aksu Kenti’nde  Oruç ve Ramazan yasaklarını sürdürdüğü, teravih namazı kılmak için Camilere girmek isteyenleri kimlik kontrolü yaptığı ve kayıt altına alındığı açıklandı.

Özgür Asya radyosu muhabirlerinin Aksu vilayeti Kızılkörük(Kızılköprü) Polis merkezi’nin Uygur asıllı Çin işgal Polis amirine telefon açarak Aksu’da bu yıl ramazan ayındaki uygulamalar ve genel durum hakkında bilgi almaya çalıştı.

Kızılköprü Polis Merkezi Amiri’nin adı geçen radyonun internet sitesinde canlı yayınlanan konuşması şöyle; Kızılköprü Polis Merkezi Amiri’nin adı geçen radyonun internet sitesinde canlı yayınlanan konuşması şöyle;

“Ramazan ayında teravih namazının okunduğu Cami’lerin çevresinde gerekli emniyet tedbirlerimizi alıyoruz. Sivil kıyafetli olarak çalışıyoruz. Cami’ye girenleri kimlik kontrolüne tabi tutuyoruz. Başka bölgelerden veya diğer şehirlerden gelenlerin GBT araştırması yapıyor ve Parmak izlerini alıyoruz. Ayrıca kendilerini bu Cami’ye niçin ve hangi sebepten geldikleri hakkında sorguluyoruz. Herkesin kendi bölgesindeki camilerde teravih namazını kılmalarını öğütlüyoruz ve kendilerini yönlendiriyoruz.

Her hangi bir olay Çıkmaması için Herkesin Namazını Kendi bölgesindeki Cami’de kılması gerekir; Özellikle ramazan ayında halkın ibadet amacı ile toplu olarak bulunduğu Mescit ve Camiler hassas mekân ve bölgelerdir. Burada her hangi biri olay çıkmaması ve istikrarı ve huzurun temini için her türlü tedbirleri alıyoruz. Yatsı ezanından önce Camilerin önünde gerekli tedbirleri alıyoruz. Ayrıca, şehrin önemli kavşak ve köşe başında bulunan Kontrol ve gözetim noktaları ile de sıkı koordinasyon halindeyiz. Biz sürekli kontrol ve gözetim hizmetlerini titizlikle yerine getiriyoruz. Bizim merkezde 6 polis memuru görev yapar. Ancak, Ramazanda Mahalli yönetim görevlileri ve Gönüllü Halk Askerlerinden de ( Ming Bing’lerden) takviye ve destek alıyoruz.

ÇKP. Üyeleri, Devlet Memurları ve Öğrencilerin Namaz kılmaları yasaktır.

ÇKP. Üyeleri, devlet memurları ve öğrencilerin oruç tutmaları ve namaz kılmaları kesinlikle yasaktır. Bunlar tespit edildiğinde haklarında soruşturma açılır. Polis memurlarından da teravih namazı kılanlar tespit edilirse haklarında soruşturma açılır. Ayrıca ideolojik durumları hakkında araştırma yapılarak üs makamlarına rapor edilirler.

Uygur Din Adamı İsa Sabit: İşgalci Çin, Müslüman Uygurlardan  Kokuyor
Hollanda’da yaşayan ve kendisi de Aksu şehrinden olan İsa Karı Sabit, Çin’in Aksu’daki Ramazan ve oruç yasaklarını özgür Asya radyosuna değerlendirdi. İsa Sabit şöyle konuştu: “ Çin yönetimi, bu yılki Kutsal ramazan ayında geçmiş yıllarda olduğu gibi yine engeller, kısıtlamalar ve yasaklarını sürdürüyor. Teravih namazı kılanlar kontrol ediliyor ve gözetleniyor. Bunun sebebi ise, İşgalci Çin, Müslüman Uygurlardan çok korkuyor. Onların dini duygularının güçlenmesinden ve kendilerinin bilinçlenmelerinden çok endişe ediyorlar. Çünkü dini duyguları güçlendiği takdirde kendilerine olabilecek itiraz ve tepkileri artacaktır. Onları dini duygularından ayırmak ve bilinçlenmelerini engellemek için ibadetleri engelliyor ve oruç tutmayı yasaklıyor. Çin işgal yönetimi bu insanlık dışı durumu uzun süre devam ettiremeyecektir, diye düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Doğu Türkistan’da Bir Cami kapısına Asılmış Yasaklar Levhası. Aşağıdaki kişilerin Cami’ye girmeleri ve dini faaliyetlerde bulunmaları kesinlikle yasaktır.

1.      Çin Komünist Partisi Üyeleri ve Adayları

2.      Devlet Memurları ve Devlette İşçi  Olanlar (Emekli olanlar da dahil)

3.      18 yaşını bitirmemiş Cocuklarx

4.      Mahalli (Belediyeler Yerel Yönetim) Memurları

5.      Kadınlar

Kaynak: http://www.uyghurnet.org/35401-2/


HABERLER

TÜRKİYE – ÇİN İLİŞKİLERİ GERİLİYOR MU?
Yayın Tarihi: 19/04/2016 16:04
FATMAGÜL ANNEYE İMZALARAMIZLA DESTEK OLALIM
Yayın Tarihi: 19/04/2016 16:04

Bekleyiniz


2014 dtv Her hakkı saklıdır.