TAYLAN’DA BULUNAN 300 UYGUR TÜRKÜ TÜRKİYE’YE GETİRTİLEBİLECEK Mİ?

Tarih : 11/12/2014 03:12

Eser Türkistanlı Saka

Geçtiğimiz mart ayında Tayland’da dağlık bir arazide çoluk çocuk, yaşlı 300 kişi aç ve susuz bir halde bulundu. Tayland hükumetince gözaltına alınan bu kişilerin yapılan araştırmalarda Çin baskısından kaçan Uygur aileler olduğu tespit edildi. O günden bu zamana kadar Tayland hükumetince tutuklanan Uygurlar 8 aydır ölüm korkusu içindeler. Tayland hükumeti eğer bu aileleri Çin’e teslim ederlerse idam edilecekleri kesin.

İngiliz televizyonu Channel 4 tarafından unutulmaya yüz tutmuş bu insanlık dramı geçtiğimiz gün yine tekrar gündeme getirilerek dünyanın gözleri önüne serildi. Ancak bu sessiz çığlığı duyan yok gibi. Ne Tayland hükumeti bu masum insanları kabul ediyor, ne de başka bir ülke.

Uygur Türkleri özellikle Türkiye’den gelecek umutlu bir haber bekleyişindeler. Çünkü Uygur halkı için Türkiye demek ikinci vatan demek. Kendi dininden, dilinden, kültüründen olan Türk halkının bir an önce onları bağırlarına basmalarını bekliyorlar.

Yıllardır Çin’deki baskından kaçarken dağlarda hastalıktan kırılarak ölen, hayatta kalmayı başarsa bile çoğu ellerini ve ayaklarını donarak kaybeden Uygur halkının bu sefer Tayland’da noktalanan yolculuğu tekrar umuda dönüşebilecek mi?

Türk Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ‘’Tayland’daki Uygur Türklerini Türkiye’ye almak istediklerini’’ söylüyor. Ayrıca istemedikleri bir ülkeye gönderilmemesi gerektiğini söylediklerini ifade ediyor. Tabii ki bu söylem sevindirici. Ancak 8 aydır bu sorunun çözüme kavuşturulamaması ümitleri fazlası ile kırıyor. Uygur Türkleri Türk Hükümetinden bu konuda sonuca yönelik daha ısrarcı bir tavır bekliyorlar. 3 milyon Suriyeliye kucak açan bir hükümetten kendileri için de acil bir çözüm beklemeleri fazlası ile doğal değil mi?

Kaynak:http://www.siyasetcafe.com/eser-turkistanli-saka/1875-taylandda-bulunan-300-uygur-turku-turkiyeye-getirtilebilecek-mi  29kasım2014


MAKALELER

ÇİN YÖNETİMİNİN "TERÖRIST" İDDİALARI
Yayın Tarihi: 16/09/2015 05:09
ÖKSÜZ VATAN.............
Yayın Tarihi: 01/08/2015 14:08
300 Uygur Türkü…
Yayın Tarihi: 01/08/2015 14:08

Bekleyiniz


2014 dtv Her hakkı saklıdır.